Türk Kahvesinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Türk kahvesi en sevilen kahve çeşitlerinin başında gelmektedir. Kahvenin tüm tipleri aynı türden üretilmektedir. Faydaları da hemen hemen aynıdır. Ancak Türk kahvesi sadece vücuda yararları değil, birçok cilt bakım maskelerinde de kullanılmaktadır.

Türk kahvesi kan basıncını dengeler ve kalori yakar. Türk kahvesinin içerisinde bulunan birçok yararlı maddeler vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Toksinleri ortadan kaldırarak zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

Türk Kahvesinin Yararları

Yemek yedikten sonra kahve içimi sindirimi hızlandırır. Şekersiz içilmesi halinde zayıflamaya ve vücutta ortaya çıkan selüloitleri gidermeye yardımcı olmaktadır. Türk kahvesinin yararları ise şu şekildedir;

  • Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur ve tansiyonu indirir.
  • Bağırsakları düzenlemeye yardımcı olarak kabızlık gibi problemlerinde önüne geçer.
  • Kahve şişkinliği alır.
  • Göğüs kanseri gibi birçok kanser türlerinin önüne geçmeye yardımcı olur.
  • Depresyon gibi psikolojik problemleri gidermeye yardımcı olur.

Türk kahvesinin yararları bu şekildedir. Ancak Türk kahvesinin faydalarının yanı sıra, zararları da olmaktadır. Günde 2’den fazla içilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra, aç karnına içilmesi de önerilmemektedir.

Türk Kahvesinin Zararları

Türk kahvesi kalp çarpıntısı olan kişilere çok fazla önerilmemektedir. Ritim bozuklukları ortaya çıkmasından dolayı uzmanlar tarafından sadece günde 1 kez tavsiye etmektedirler. Ancak kahvenin şekersiz olmasına dikkat edilmelidir. Uzmanların incelemelerine göre Türk kahvesi susuzluk yapmaktadır. Kahve içtikten sonra mutlaka bol bol su tüketilmelidir.

Türk kahvesi dişlere de zararları vardır. Dişlerin sararmasına ve lekeler bırakmasına neden olmaktadır. Türk kahvesinin fazla tüketilmesi halinde erkeklerde sperm azalmasına neden olmaktadır. Kadınlarda da kısır bırakma ihtimali vardır. Bu nedenle Türk kahvesi günde en fazla 2 kez önerilmektedir. Fazla tüketmek vücuda zarar vermesine neden olacaktır.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ