Su Teresi Faydaları Nelerdir?

Su Teresi Faydaları Nelerdir?

Su teresinin; tümör iyileştirici, karaciğer düzenleyici, zayıflatıcı, kanamaları önleyici, cinsel gücü artırıcı, kardiyovasküler vakaları önleyici ve regl döngüsü düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Tüm bunların yanında uzmanların yaptığı son çalışmalar kanserin önüne geçilmesi üzerinde de olumlu bir tesiri olduğunu ortaya koymaktadır.

Su teresi kaynatılarak tene sürüldüğünde ya da su teresi özü damlalar halinde tene yedirildiğinde büyük şifa sağlamaktadır. Bilhassa nasırlı gibi sert yüzeyleri güzelleştirirken bu şifalı bitki, bedendeki izlerin geçmesinde de etkili bir rol oynamaktadır. Kış aylarındaki bir başka yararı ise sürekli tıkanık olan burunları açmasıdır. Su teresi soluk yollarını temizleyerek tıkanıklıkların durdurur ve sinüzit gibi rahatsızlıkları önler.

Su Teresi Nedir?

Su teresi suyun fazla olduğu yerlerde yetişen şifalı özelliğe sahip bir bitkidir. Bilhassa tatlı su derelerinin yanında ve bol yağış alan yerlerde yetişir. Yöresel söylemlerde değişikliği olan su teresinin en bilinen adları sezap, kar dumanı ve cırcırdır. Su teresi yonca yapraklarını çağrıştırabilir, 4 taç yapraktan oluşmaktadır.

Su Teresi Nasıl Kullanılır?

Su teresi çoğunlukla salata olarak yenilse de, kadifemsi yüzeyi yemek için zor olabilir. Ispanak gibi pişirilerek de tüketilebilir ama biçim olarak değişik bir bitkidir. En bilinen ve yaygın kullanımı su teresi özü halini tercih etmektir. Bitkinin çiçekleri ve hatta yaprakları belirli süreçlerden geçerek yağa benzeyen sıvı biçime dönüştürülürler. Yaprakları, tohumları, çayı, sapları ve özü kullanılabilen çok taraflı bir bitkidir.

Tohumlarının cinsel gücü artırıcı özelliği bulunmaktadır ve bu vaziyet bilhassa erkeklerde daha etkin olmaktadır. Yaprakları yakı haline dönüştürülerek büyük yaralara konulduğunda, bilhassa iltihaplı bölgeleri tedavi edici özelliği vardır. Başkaca hiçbir işleme tabii tutmadan kanamakta olan burnun üstüne konulduğu zaman, kan akışının kesilmesini sağlar.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ