Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir?

Okaliptus Yağının Faydaları Nelerdir?

Avustralya başta olmak üzere Akdeniz kıyılarında yetişen Okaliptus ağacından elde edilen aslında herkesin bildiği, yabancılık çekmeyeceği güzel kokulu ve birçok faydası olan şey ise okaliptus yağıdır. Okaliptus yağı sağlık açısından faydalarının yanında güzel kokusu olduğundan dolayı parfümlerde, kozmetik ürünlerde temizlik malzemelerinde ve daha birçok şeyde kullanılıyor.

Okaliptus Yağının Kullanımı

Okaliptus yağını kullanmadan önce ne için kullanacağınızı, hangi hastalığınız için kullanacağınızı belirliyorsunuz. Vücudunuzun dışı için ya da içi için kullanabiliyorsunuz. İçi için kullanıyorsanız bir fincan su alıyor ve içerisine 5 damla okaliptus yağı ekliyorsunuz. Vücudunuzun dışı için kullanıyorsanız sıcak suyun içerisine biraz okaliptus yağı dökerek havluyla kendinizi kapatıp solumanız faydalı oluyor. Masajlarda da okaliptus yağı kullanabiliyorsunuz.

Okaliptus Yağının Faydaları

Okaliptüs yağı saç dökülmesinden sinüzite birçok hastalığa iyi gelmektedir. Okaliptüs yağını sinüzit için kullanmak istiyorsanız 1 kaşık çörek otu 1 tatlı kaşığı ozon yağını ve 1 tatlı kaşığı okaliptus yağını karıştırıyorsunuz. Yapmış olduğunuz bu karışımı da kulak çöpleri gibi ince şeylerle burnunuzun içine çok olmayacak biçimde sürüyorsunuz. Saçlarınızın bakımını yapmak için kullanmak istiyorsanız okaliptus yağını zeytinyağı ile karıştırarak şampuanınıza ekliyorsunuz. Öksürük, bronşit gibi hastalıklar için buhar banyosu yapabiliyorsunuz. Alerjilere, kas ağrılarına, böceklere, enfeksiyon ve yaralara karşı da okaliptus yağından faydalanabiliyorsunuz.

Dikkat Edilmesi Gereken

Okaliptus yağının faydaları yanında birçok yan etkisi de bulunuyor bu yüzden dikkat edilmesi gerek. Özellikle 6 yaşından küçük olanlar için sakıncalıdır. Hamile ve emziren kadınlar, astım hastaları, düzenli ilacı olanlar tansiyon ve diyabet hastaları böbrek, karaciğer hastaları doktor onayı olmadan kullanmamalıdır.

Okaliptüs yağını iyice seyreltilmeden içmek zehir etkisine yol açabiliyor ya da cilde sürmek cildi tahriş edebiliyor oldukça dikkat edilerek kullanılması gereken bir yağ.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ