Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfil çok eski çağdan beri bilinen ve yetişen bir bitki türüdür. Oldukça faydası vardır. Birçok hastalıkların tedavisi için önemli bir faktördür. Hemen hemen her hastalığı önleme gibi bir özelliğe sahiptir aynı zamanda. Fakat doğru ve düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekiyor. Fazlası sağlık açısından yararlı olduğu gibi kimi zaman zararlıda olabiliyor.

Karanfil ayrıca vitamin açısından da oldukça zengin bir bitkidir. İçerisinde A,K,E ve B6 vitaminleri bulundurur. Ayrıca içerisinde omega 3 ve omega 6 gibi vitaminlerinde bulunduğu ender bir bitki türüdür. Karanfil yemeklerde kullanıldığı gibi aynı zamanda sigarada ve çay içerisinde de kullanılır. Antiseptik özelliğine sahip olan karanfil ayrıca çok güçlü bir aromaya sahiptir.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Birçok faydası olan karanfilin en etkili faydası çekilemeyen diş ağrılarında ağrının olduğu bölgeyi uyuşturup ağrının geçmesini sağlamasıdır. Ağrıyan bölgeye uygulandıktan çok kısa bir süre ağrının geçmesini sağlar. Hatta bu özelliği nedeni ile birçok diş macunlarında kullanılır.

Karanfilin faydaları içerisinde midede bulantı ve kusmada vardır. Mideyi rahatlatma özelliği ile midede oluşan kusma ve bulantıya etkili bir çözümdür. Önemli bir noktası ise sabah alındığında daha etkili olur. Karanfil öksürük ve ağız kokusuna da iyi gelir. Tüketilen yemeklerin içerisinde kullanıldığı zaman yemeğin keskin kokusunu alma özelliği ile ağız kokusunu önler.

Ayrıca dişlerden dolayı oluşan kokulara da etkili çözüm oluyor aynı zamanda. Bunun için gün içerisinde ara ara bir tane tüketilmesi gerekiyor. Karanfilin faydaları denildiğinde akla hemen sinüzitte gelir. Çünkü karanfiller sinüziti temizleyici özelliğine sahipler. Bu tedavi için karanfil tozunun burundan çekilmesi gerekiyor. Oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca şişkinliği giderir ve soğuk algınlığına da iyi gelir. Günlük stresi alır ve yorgunluğa da iyi gelir.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ