Kantaron Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kantaron Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kantaron bitkisi, hemen hemen her yöreye ayak uydurabilen ve yetişebilen bir yapıya sahip sarı çiçekleri olan görüntüsünün yanında şifa kaynağı olmasıyla da gönülleri fetheden bir bitkidir. Genellikle sağlık sektöründe ve aktarlarda damıtılmış yağ şeklinde bulunur. Yapısında barındırdığı maddelerden dolayı tam bir şifa deposudur.

En bilindik faydalarından biri doğal anti depresan özelliğinde olmasıdır. Barındırdığı hiperisin maddesi ile sinirlerin en uçlarına kadar rahatlama sağlar. Rahatlayan beyin ve sinir sistemi sayesinde hasta huzur bulur. Doğal olması da hastalar için tercih sebebidir.

Mide ağrılarının çözümünde kullanılan ve iştah açarak kilo aldırma gibi özelliği olan bu bitki özellikle gelişim çağındaki bireyler için çok fayda sağlayacaktır. Ayrıca bağırsak parazitlerinden kurtulmak için de kullanılan etkin bir yoldur. İdrar, balgam, iltihap gibi vücudun kurtulması gereken atıkların söktürülmesinde faydalı olur.

Kantaron çayı ile cilt düzenli olarak temizlenirse cilt parlaklık kazanır ve sivilce çıkmasının önüne geçilmiş olur. Bebek ve çocuklarda ise sindirim sistemini rahatlatarak gaz ve kolik sancısını giderir.

Kantaron yağı ile yapılan masajın ağrı kesici özelliği vardır. Özellikle başa ve bel bölgesine yapılan masajlarda kantaron yağı bu yüzden özellikle kullanılmaktadır. Bütün bu özellikleriyle kanser hastaları, menopoz dönemindeki bayanlar için özellikle tavsiye edilmekte olup kantaron bitkisi, çay, tablet, gargara olarak da kullanılabilir. Ayrıca duş suyuna kantaron çayı eklenerek bütün vücuda bakım yapılabilir.

Kantaronun Kanıtlanmış Zararı Var mıdır?

Kantaron bitkisinin saymakla bitmeyecek birçok faydası vardır. Şu ana kadar kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Yine de küçük bir not düşmek gerekirse doğada her şeyin fazlası, bir noktadan sonra faydasını zarara çevirebilmektedir. Bundan dolayı da aktarların ve doktorların tavsiyesi dışına çok çıkılmamalıdır.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ