İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir?

İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir?

Protein değeri çok yüksek olan istiridye mantarı, yılın her günü yetiştirilebilir. Belli bir hasat zamanı yoktur. Normal şartlarda kavak ve kayın ağaçlarında yetişebilen istiridye mantarı, özel odalar kurulup beyaz florsan ışığında da büyüyebiliyor. İçerdiği proteinlerle, kansere yakalanma riskini de azaltıyor.

Doğada ender rastlanan mantar türlerinden biridir. Bu yüzden de değeri daha yüksek. Her yerde bulunmuyor. İstiridye mantarı, yurt dışında daha da talep gören bir bitki türüdür. Türkiye’de de her yerde bulunmuyor. Ancak özel üretim yapan tesislerde bulunabiliyor. Onlarda ihtiyacı karşılayamadıklarını ve talebin üst düzeyde arttığını söylüyor. İstiridye mantarının fiyatı 20 liradan 100 liraya kadar değişebiliyor.

İstiridye Mantarının Yetişme Aşaması Nasıldır?

– Kompost

– Sıcaklık, nem ve florsan ışığı

– Havalandırma

– Toplama

İstiridye Mantarı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

– Kalp hastalarına, ritim bozukluğu olanlara iyi gelir,

– Tansiyon hastalarına iyi gelir,

– Kan dolaşımını hızlandırır,

– Kansere karşı koruyucu özelliği vardır,

– Kolesterolü düzenler,

– Kansızlığı önler,

– Kabızlığı yok eder.

Ayrıca iyi bir kazanç kapısıdır. Ek iş olarak ta yapabilirsiniz. 10 – 20 bin lira sermayeyle kendinize küçük bir tesis kurup başlayabilirsiniz. Avrupa ülkelerinde daha çok değeri bilinen istiridye mantarı, Türkiye’de de son yıllarda talep ediliyor. Bu talep zamanla artarak devam edeceğe benziyor. Lezzeti ve etten daha yüksek proteiniyle et tüketemeyen insanlar için de besin değeri niteliği taşıyor.

Tam bir vitamin deposudur. Ülkemizde istiridye mantarı yetiştiren özel tesisler, Niğde, Manisa ve Antalya’da kurulduğu biliniyor. Ancak karasal ya da ılıman iklim özelliklerinde de yetişebiliyor. Bunu sadece kazanç kapısı olarak değil evde kendiniz yemek için de yetiştirebilirsiniz. Mantar seven bir aileyseniz, severek be lezzetle tüketebilirsiniz.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ