Hurma Nedir? Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma Nedir? Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma dünya çapında bilinmekte olan ve tüketilen gıdaların başında gelmektedir. Bilhassa ana yurdu Arap Yarımadası’nda pek çok rahatsızlığı iyileştirildiğine inanılır. Hurma aynı zamanda Hadis-i Şeriflere konu olan bir meyve çeşididir. Sağlık bakımından da çok mühim olduğuna inanılmaktadır.

Sağlık Yönünden Hurmanın Faydaları

İçinde bulundurduğu zengin gıda ve vitaminler itibariyle hurma birçok bakımdan sağlık için yararlıdır. Bilhassa Trabzon hurması kış aylarında üşütmeden dolayı kaynaklanan rahatsızlıklar için anlık neticeler alırken, başka hurma türleri uzun süre muhafaza edilebildiği için 1 yıl süresince tüketilebilmektedir.

Hurmanın Kansere Faydaları

Hurma kanser rahatsızlıkları yakalanma riskini azaltır. Hurma yüksek oranda lif içermektedir. Bu lifler düzenli olarak hurma tüketen bireylerde kanser rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltmanın yanında kalp rahatsızlıklarından da muhafaza eder. Ayrıca rahim kolon ve göğüs kanserlerinden koruduğu da bilinmektedir.

Hurma Vücudu Temizler

Hurma çok yüksek gıda değerinin yanında antioksidan vazifesi görmektedir. Hurmanın yüksek seviyede içermekte olduğu antioksidanlar kalp ve damar tıkanıklarının yaşanmasına izin vermezler. Bunun yanında yaşlanmadan doğan rahatsızlıklardan koruyucu hususu vardır.

Hurmanın Kalbe Faydaları

Antioksidanlar genel manada bedeni mikroplardan ve zararlı bakterilerden vücudu temizler.

Hafızaya Faydalıdır

Hurmanın en mühim yararlarından bir tanesi şüphesiz beyne ve dolayısıyla hafızaya verdiği ciddi destektir.

Hurmanın diyabet ve yüksek tansiyona yararları

Yüksek tansiyon ve diyabet yakınmaları olan hastalara önerilmektedir. Sürekli olarak tüketilmesi bu tür şikayetlerin azalmasına destek olmaktadır.

Şeker seviyesini dengeler

Hurmanın şeker derecesini önemli seviyede ayarlamayı başaran en mühim gıda kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Hurmanın içerdiği bir şeker çeşidi tüketildikten hemen kısa bir süre sonra çok basit bir biçimde dağılır. İşte bu şeker çeşidi vücuda enerji dinginlik ve bol oranda ısı sağlamaktadır.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ