Hatmi Çiçeği Nedir? Hatmi Çiçeği Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hatmi Çiçeği Nedir? Hatmi Çiçeği Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Şifalı bitkiler arasında yer alan hatmi çiçeğinin kökeni Asya bölgesinden gelir. Sonradan Çin ve Avrupa’da yayılmaya başlamıştır. Bahçe bitkisi olarak da yetiştirilebilen bitki ılıman iklimi sever. Ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilir. Tarihte ilk kez Hippokrates hatmi çiçeğinin kök tarafını kaynatarak, yaralara sürüp iyileşmesinde kullandığı bilinir.

Hatmi Çiçeği Nedir?

Hatmi çiçeğinin gövdesi tüylü ve dik bir yapıdadır. Kökleri toprağa 50 cm kadar uzanır. Toprak yüzeyinde ki kısmı maksimum 150 cm’dir. Bitki her bölümüyle ayrı ayrı şifalıdır. Ağustos aylarında çiçek açar. Türkiye’de özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetişir. İçeriğinde aspargan, sakaroz, galaktoz, yağ ve nişasta vardır.

Hatmi Çiçeği Faydaları

hÖzellikle kış aylarında görülen öksürük ve grip gibi hastalıklara iyi gelir. Hatmi çiçeğinden yapılan hatmi çayı öksürük sebebiyle oluşan boğazdaki tarişlere iyi gelir ve bakterilerin yayılmamasını sağlar. Öksürük başladığı an içilmeye başlanmalıdır. İlerleyen öksürükleri geçirmede yavaş etki gösterir. Belirtiler görüldüğü gibi içilmesi durumunda bu etkilerin ortadan kalkmasını hedefler hatmi çiçeği.

Hatmi çiçeğinin fayda göstermesi için doğru tüketilmesi gerekir. Hatmi çayı yapılırken önce suyu kaynatılır. Kaynamış su fincana konur ve içine bir tutam hatmi çiçeği eklenir. İyice karıştırıp fincanın üst kısmı kapatılır ve demlenmesi yaklaşık 3 dakika kadar beklenir. Demleme süresi bitince hatmi çayı bekletilmeden, sıcak olarak içilmelidir. Hatmi çayının her seferinde taze olarak demlenip içilmesi gerekir.

Gün içinde en fazla 3 fincan kadar içilebilir. Çayı içtikten sonra ki 30 dakika sigara kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bu 30 dakika boyunca asitli içecekler de tüketilmemelidir. Hatmi çayını 7 yaşından büyük kişiler tüketmelidir. Öksürüğü kesmesi amaçlı içiliyorsa, hatmi çayından sonra bir şey yiyip içmemek önemlidir. Böylece boğaza daha iyi etki gösterir.

Hatmi Çiçeğinin Zararları

Alerjik bünyeye sahip kişilerin herhangi bir bitkiye, ota karşı alerjisi var ise hatmi çayını az tüketmeli ya da tüketmemelidir. Hatmi bazı ilaçlarla etkileşime girer ve bu yüzden ilaç kullanan kişiler kullanımları esnasında doktora danışmalıdır.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ