Çördük Otu Faydaları Nelerdir?

Çördük Otu Faydaları Nelerdir?

Çördük otu insan sağlığı açısından çok zengin ot çeşididir. Avrupa’nın güney kesimi ile Akdeniz Havzasının geniş alanları bulunmaktadır. Çördük otu her yerde bulunmamaktadır ve bulunduğu yerde ise yarı çalımsı ve sert koku bulunan çördük otu genelde çok fazla dallara sahiptir ve yükseklikleri ise 100 cm e kadar oluşabilmektedir.

Çördük Otu Faydaları ve Özellikleri

Çördük otu hemen hemen 100 cm e kadar boyuna kadar yükselen ve çatal şeklinde olan bitki çeşididir. Çördük otu genelde çok fazla hastalıklara karşı faydalıdır. İnsan vücudunda idrarı söktürmeye, Bronşite- astıma çok faydalıdır,

Boğaz ağrısı ve kronikleşmiş nezle enfeksiyonunu giderir, Öksürüğe çok faydalıdır, Boğazdaki balgam rahatça söktürür, Soğuk algınlığı tedavisinde çok büyük etkileri vardır, sindirim sistemindeki ağrıyı ve çalışmasına yardımcı olmaktadır ve hafif derecedeki sara hastalıklarını da gidermek mümkündür.

Çördük Otunun Kullanımı

Çördük otunu kullanmak için su bardağının içine 1 tatlı kaşığı kadar otu koyarak ve kaynar suyu içine dökerek ağzı kapatılmaktadır ve 10-15 DK bekletildikten sonra ise suyunu süzerek içilir ancak biraz acımsı tadı olduğundan dolayı ilave olarak limon damlatılıp içilmesinde fayda vardır. Çördük otu insanlarda bağırsak rahatsızlarını gidermek için çok fazla şifalı olarak bilinir.

Midedeki Rahatsızlıklara Kesin Çözüm

Midedeki gazı ve hazımsızlığı gidermek içinde kullanılmaktadır. Özelikle balgam sökücü, kanı temizleme özelliği, nefes darlığını( astım), enerji verici gibi özellikleri vardır. İnsanlar karaciğer ağrısında, hüzünlü mutsuz olduğu zamanlarda yani depresyonlu günlerinde çok faydası bulunmaktadır.

İnsanlar moral ve enerji vererek daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır. Çördük oto kadınların adet dönemlerindeki ağrıyı da gidermektedir. Çördük otunun yağını alarak badem yağı ile karıştırıldıktan sonra adet döneminde ki ağrıyı gidermeye faydalı olmaktadır.

 

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ