Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Küçük ağaç şekline sahip olan, görünüşü ile biraz da karnabaharı andıran brokoli en faydalı sebzelerden biridir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan brokoli sebzesi hem çiğ, hem de haşlanmış olarak tüketilebilir.

Brokolinin Faydaları

Brokoli içerdiği vitamin ve mineraller ile organizmaya faydasını gösterir. İçerdiği vitamin ve mineraller arasında A, E, C, B grup vitaminleri, PP, kalsiyum, kalsiyum, fosfor, demir, iyot vardır. Brokoli antioksidan özelliğe sahip sebzedir. Bu onun bol C vitamini içermesinden dolayı gelmektedir. Brokoli doyurucu özelliğe sahiptir. İçerdiği protein, karbonhidratlar inek etinin içerdiği besin değerlerine beraber sayılır.

Brokoli Tüm Organlara Faydalı

Brokoli tüketimi zamanı organizmada fazla sıvı çıkarılır, beyin hücreleri aktif çalışmağa başlar, deri yaşlanmağa karşı dirençli olur, kan dolaşımı hızlanır, kalbe iyi gelir. Brokoli fazla kilo alımını engelleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle birçok zayıflama diyetlerinde tercih edilen öğündür.

Yapılan araştırmalar sonucu brokoli sebzesinin kanser hastalıkları zamanı etkili olduğu görülmüştür. Brokoli içerdiği sulforofan maddesi ile kansere neden olan hücrelerin yayılmasını engeller. Özellikle meme kanseri, deri ve prostat kanseri zamanı gösterdiği etki kanıtlanmıştır. Mide kanseri, yemek borusu kanseri ve sindirim sorunlarında da etkileri kanıtlanmıştır. Brokoli kanser hücrelerinin büyümesini engeller.

Brokoli çiğ tüketilirse organizmaya daha faydalı olur. Haşlanmış kullanmağı tercih ederseniz haşlanma süresini en fazla 6 dakika kadar tutun. Aksi taktirde brokoli faydalı özelliklerini kaybeder. Küçük yaşlı bebeklere haşlanmış olarak yedirilebilir.

Demir ile zengin olan brokoli bebeklerin altıncı aydan sonra tüketmesi gereken sebzelerden sayılır. Kalp dostu olan brokoli sağlam besin olarak kalp krizlerini önlemeğe yardım eder. Selülit sorunu olan kişiler brokoli tüketerek bu sorundan kurtulabilir. Brokoli bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırmasına yardım eden sebzedir.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ