Balkabağı Faydaları Nelerdir?

Balkabağı Faydaları Nelerdir?

İçerdiği pigmentlerden dolayı turuncu sarı karışımı bir renkte ve diğer bitkilerden farklı yapıda olan balkabağı, kalın bir kabuğa sahiptir. Balkabağının asıl meyve bölümü içini yer aldığı bölüm ve çekirdekleridir. Genel olarak yetiştiği yer Kuzey Amerika Bölgesi olan balkabağı içerisinde A vitamini ve lutein, alfa ve beta karoten gibi besinleri bulundurur. Sıcak iklim meyvesi olduğundan yaz aylarının ortalarında ekilir. Birçok bölümünün yenilebilir olması türlü yemeklerde kullanılmasına olanak sağlar. Kaynatılmasıyla veya fırınlanmasıyla tatlı şeklinde tüketilebiliyor.

Balkabağı Faydaları

Tıbbi olarak da kullanılan balkabağı veterinerler tarafından evcil hayvanların sindirim problemlerinin giderilmesinde kullanılır. Balkabağı içerisinde çeşitli vitaminler barındırır.

Bu vitaminler; A vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, C vitamini ve K vitamini olarak bulunur. Ayrıca lif, bakır, potasyoum, manganez, Omega yağ asitleri, pantotenik asit demir ve daha birçok yardımcı destek besinler içerir.

İçinde bulundurduğu vitaminler sayesinde vücut için birçok faydası vardır. Bunlar; göz sağlığı, uyku sağlığı, doğurganlık, cilt sağlığı, tansiyon, kalp sağlığı, bağışıklık sistemi, kan şekeri ve diyabet, tokluk, kilo, anti-enfeksiyon, anti-oksidan gibi birçok özelliği ile yarar sağlar.

Ayrıca balkabağı göz sağlığında faydalı olduğu kadar kansere karşı da koruyu bir besin maddesi olarak görülür. İçermiş olduğu A ve C vitamini sayesinde kansere neden olan serbest radikallere karşı mücadele ederek kanserin önlenmesinde önemli bir role sahiptir.

Balkabağı Nasıl Kullanılır?

Balkabağı reçeli, tatlısı, çorbası, böreği gibi çeşitli şekillerde besin kaynağı olarak kullanılabilir. Çeşitli bölgelerde yetiştirilebilen balkabağı, günlük hayatta birçok şekilde tüketilebilir. Birçok faydası bulunan bu şifalı bitkinin günlük hayatta sıklıkla ve sürekli tüketilmesi gerekir.

Balkabağının Zararları Nelerdir?

Genel olarak alınan birçok besinin vücuda fazla alınması halinde zararları bulunur. Vücut bu zararı dışarıya atarak azaltmaya çalışsa da depolama miktarının fazlalığı halinde çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bundan dolayı hiçbir bitki gerekli olduğundan fazla tüketilmemesi gerekir.

Balkabağının bilinen bir yan etkisi ve zararı olmasa da diğer bitkiler gibi çok tüketilmesi halinde bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Aşırı tüketilmesi halinde gaz sorunları yaşanmasına neden olabilir.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ