Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Günümüzde eczanelerde kapsül halinde üretilen balık yağı insan organizmasına sağladığı faydası ile tanınır. Metabolizmanın hızlanmasına yardım eden, deri hücrelerinin gelişmesi ve gençleşmesi, organizmadan zararlı toksinlerin çıkarılması ve kilo verilmesi açısından balık yağı yaygın kullanılır.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı şeffaf sarı renge sahip ek gıda olarak yiyeceklere eklenen yağdır. Özel olarak balıkların karaciğerlerinden elde edilir. Balık yağı Omega3, E, D, A vitaminleri, kalsiyum, demir ve magnezyum ile zengindir.

Balık Yağının Faydaları

Omega3 ile zengin olan balık yağı insan organizmasına fayda sağlar. Gözler ve deri için gerekli olan A (retinol) vitamini sayesinde karanlıkta görme iyileşir, renk ayrımı yapılabilir. Derinin sıkılaşması ve gençleşmesi de bu vitamin sayesinde gerçekleşir. Tırnak ve saçların güçlenmesi de aynı zamanda A vitamininin gösterdiği etkidir.

Kemiklerin gelişimi (özellikle küçük yaşlarda) ve sağlığı için de balık yağının faydaları oldukça fazladır. Özellikle balık yağında bulunan D vitamini her yaş grup kişilere gereklidir. Balık yağı “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonin hormonunun üretiminde büyük rol oynamakta. Balık yağı alkol zehirlenmeleri zamanı kullanılması gereken ek gıdalardandır. Beyin hücrelerini koruyan, hafıza kaybını önlemekte ve beyin gelişimine yardımcı olan balık yağı gösterdiği tüm faydalar nedeni ile küçük yaşlı çocuklara kullanılması tavsiye edilen besindir.

Balık yağında bulunan Omega3 insan organizmasında toplanan yağ bezlerini eritme özelliğine sahip. Bu nedenle zayıflama diyeti uygulayan kişiler günlük balık yağ tüketimini eksiltmez. Eczanelerde satılan balık yağı özel kapsüllerde üretilir. Günlük doz 3 kapsül olarak belirlenir. Balık ve balık ürünlerine aşırı hassas olan kişiler, alerji sorunu yaşayan kişiler balık yağı tüketiminde dikkatli olmalıdır. Tiroid bez sorunu olan kişiler, böbrek taşı sorunu olan kişiler de doktor tavsiyesi olmadan balık yağı kullanmamalıdır.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ