Aşurenin Faydaları Nelerdir?

Aşurenin Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde Aşure yemeği karışık besinlerle birlikte yapılan bir çeşit tatlı çeşididir. Aşurede genellikle kuru baklagiller ve tahıl grubu olduğu için protein açısından zengindir. Aşure tatlısının içinde herhangi bir zararlı yağlar veya besinler yoktur. Aşure tatlısı her zaman protein ve mineraller, vitaminler açısından zengin olan besin türüdür. Kolestrol ve yüksek tansiyon hastalarının korkmadan yiyebileceği tatlı türüdür.

Aşurenin İçerisindeki Besinler

Aşure tatlısının içinde ise kuru fasulye, nohut, buğday, pirinç, kuru üzüm, kuru incir, kuru dut, fındık, fıstık, ceviz gibi besinler bulunduğu için insan sağlığına çok faydaları bulunmaktadır. Aşure tatlısı her maddesiyle damak tadınız zenginleştiren ve içerdiği faydalı besinleriyle insan vücudunda faydalı olmaktadır. Aşurenin içindeki malzemelerin ise, kuru fasulyenin içerisinde herhangi bir zararlı maddesi olmadığı için protein ve lif açısından zengin olup ve kırmızı etin verdiği faydaları bire bir veren besindir.

Aşurenin Faydaları

Protein ve anorganik tuz açısından da zengin olan fasulye, insan vücudunda ki kemikleri güçlendirmeye yardımcı olup ve sinirlere de kuvvet vermektedir. Nohut besini ise, baklagillerin arasında en çok faydalı ve kuvvetli özellikleri bulunan nohut insan vücuduna protein vermektedir. Nohut besini protein ve vitaminler ile dolu bir madde olduğu için genel olarak tüketilmesi gereklidir.

Nohut besini genelde kış aylarda tüketildiği için daha güzel tadı olmaktadır ve yaşlanmaya karşı da faydası bulunmaktadır. Kuru üzüm maddesinin içerisindeki bol vitaminler ve potasyum, magnezyum mineralleri bolca bulunmaktadır.

Aşurenin İçerdiği Vitaminler ve Yararları

Bireylere B1-B2-C vitaminleri ile insan vücudundaki vitaminleri karşılamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yaramaktadır. Böbrekteki ve karaciğerinde ki sorunları da gidermeye yarayan üzüm organların işlevini arttırmaktadır. Kuru kayısı maddesi ise bol vitaminler ile mineraller açısından zengin olarak sindirim sistemine çok faydası vardır.

FavoriteLoadingTarif Defterime Ekle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ